Оцінка та покращення якості води в естуарію Дніпра

"Оцінка та покращення якості води в естуарію Дніпра - 2 фаза" - проект міжнародної технічної допомоги Агентства охорони навколишнього середовища США (EPA), зареєстрований Департаментом координації міжнародної технічної допомоги Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. УЦМЗР є виконавцем проекту, а Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (МОНПС) - Бенефіціаром.

Головною метою проекту "Оцінка та покращення якості води в естуарію Дніпра - 2 фаза", що виконується за кошти ЕРА, є покращення процесу управління та моніторингу водних ресурсів в естуарії Дніпра шляхом впровадження нових методів, технологій та моделей, а також результатів попередньої роботи, виконаної в рамках проекту ЕРА щодо Канівського водосховища, та 1-ої фази проекту по естуарію Дніпра.

Головними задачами проекту є:

  • Вивчити якість води в естуарію Дніпра, використовуючи методики аналізу та менеджменту, вдало впроваджені в США;
  • Навчити українських спеціалістів та менеджерів МОНПС України технічним основам для прийняття обґрунтованих екологічних рішень.

В рамках зазначеного проекту УЦМЗР дуже тісно співпрацює з Державною екологічною інспекцією, МОНПС, Державними управліннями екології та природних ресурсів в Миколаївській та Херсонській областях, а також з Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів Державного комітету по водному господарству України.

Збір даних на території мілководдя

В серпні 2003 р. УЦМЗР провів третю експедицію з метою отримання польових даних якості води в естуарії Дніпра. В результаті цієї експедиції, вміст сірководню був зафіксований в 16 пунктах естуарію, проти 12 пунктів, виявлених у другій експедиції. Визначено також збільшення вмісту хлорофілу "а" у воді першої частини естуарію до 7 - 60,8 мкг/дм3 проти 6,05 - 41,01 мкг/дм3 під час попередньої експедиції та до 33,6 - 135,7 мкг/дм3 - у другій частині естуарію. Зниження концентрації кисню у придонних шарах води нижче нормативних значень (4 мг/дм3) спостерігалося в 14 пунктах проти 5 пунктів, у яких таке зниження було зафіксоване у попередній експедиції. У кількох пунктах зареєстровано перевищення вмісту органічних речовин за показником БСК5 в придонному та поверхневому шарах води пунктів. Також у деяких точках було зафіксоване перевищення ГДК (для водойм рибогосподарського призначення) за вмістом амонію сольового в придонних шарах води. Таким чином, якість води в естуарію води наприкінці літнього періоду погіршилась майже за всіма показникам.

Патрульний човен, Україна (група, що брала участь в експедиції в серпні 2003)

На сьогоднішній день УЦМЗР виконав наступні завдання: 1) покращенні та модифіковані технічні можливості лабораторій МОНПС; 2) проведено три експедиції для отримання польових даних якості води в естуарію Дніпра; 3) адаптовано математичні моделі управління водними ресурсами, а саме: моделі якості води естуарію Дніпра (модель ТРИТОКС/WASP), розрахунку якості води р. Інгулець, субмоделі розрахунку траєкторії руху нафтових плям при розливах нафти із суден у естуарії Дніпра, моделі для розрахунку надходження азоту та фосфору в естуарій Дніпра, динаміки підтоплення земель у залежності від режиму роботи Червонознам'янської зрошувальної системи (модель підземних вод), а також адаптовано системи управління банку даних проекту 4) підготовлено пропозиції з уточнення програми охорони водних ресурсів в Херсонській та Миколаївській областях; 5) проведено тренінг для спеціалістів МОНПС щодо використання вищезгаданих моделей; 6) розроблені моделі передано до управлінь МОНПС для подальшого використання.

Концентрація сірководню в естуарії Дніпра за результатами експедиції 26-29 серпня 2003 року.

Більш того, спеціалісти УЦМЗР знайшли оригінальні підходи до створення автоматизованого банку даних. Запропонована модель даних проекту, на основі використання концептуальної моделі даних ГІС дозволить не лише забезпечити інтеграцію вихідних даних та результатів роботи розрахункових моделей якості води, але й використовувати отримані дані для вирішення задач управління водними ресурсами відповідних організацій, залучених до проекту.

В вересні 2003 року моніторинг проекту проводили експерти IV регіону ЕРА Джим Грінфілд та Джон Марлар. Перед експертами виступів менеджер проекту та головний спеціаліст УЦМЗР В.В. Серенко з презентаціями про стан виконання проекту. Експерти ЕРА внесли рекомендації з удосконалення роботи над проектом, а також зауваження про недоліки, які потрібно усунути. У цілому, експерти оцінили стан виконання проекту як задовільний.


[ Last updated : 27-Apr-2004 12:44 ]
Надзвичайні ситуації
Екологічний менеджмент
Природні ресурси
Інформація і управління
Технічні можливості
Prev Home Next
en ua ru